Genel olarak bilgisayar ve ağ güvenliği ile ilgili ama ilgisiz konularda da bir şeyler karalanabilen kişisel bir blog

17 Ağustos 2014 Pazar

Az Bilinen Pek Yararlı Linux Kısa Yolları

01:06 Posted by EA , , , No comments

Bu yazıda az bilinen ama kullanmaya alışıldığında işleri hızlandıran bazı linux kısayollarından bahsetmek istiyorum. 

!! ile son kullanılan komut getirilir. Aynı komuta yukarı ok tuşu ile de ulaşılabilir ancak özellikle komutun başına sudo eklemeyi unuttuğumuz durumlarda  hayat kurtarıcıdır.

!* ile son komutta kullanılan tüm argüman yeni komut için kullanılabilir. Burada argüman olarak bahsedilen dosya yolu veya dosyanın ta kendisi olabilir.

!$ , Esc + .(Esc ve nokta), Alt + .(Alt ve nokta) kısayollarının üçüde aynı işi yapmaktadır. Bu kısayollar ile son komuttaki son argüman yeni komutta kullanılabilir. Mesela;

mv dosya_ismi_cok_uzun_1 dosya_ismi_cok_uzun_2 

dedik ve dosya_ismi_cok_uzun_2' yi düzenlemek istedik. Bunun için en basit yol;

vi (Esc .)

ile yapılabilir. 3 komut arasında küçük bir farkı vardır ki #vi !$ yazdığımızda direk olarak vi açılır ve işleme geçilir. Esc+. ve Alt+. ile ise son argüman terminalde yazılır. Örnek olarak vi dedik ve Esc+. ya bastık sonuç:

vi dosya_ismi_cok_uzun_2 

Not: Alt+. her ortamda çalışmayabiliyor.

Ctrl u ve Ctrl y ile terminalde hali hazırda yazılı komutu kesip(Ctrl u) daha sonra yapıştırabiliriz(Ctrl y). Dikkat edilmesi gereken husus Ctrl u ile imlecin solunda kalan kısım belleğe alınır. Bu nedenle komutun tamamını kesmek için Ctrl e ile komut satırında en sona gidilip Ctrl u yapılabilir. Örneğin uzun bir komut yazıldı kendi IP'niz lazım ancak IPnizi unuttunuz. Ctrl u ile satırı temizleyip ifconfig ile IP öğrendikten sonra, Ctrl y ile kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Ctrl w, bu komut ile imlecin solundaki ilk argüman silinebilir. Örnek;

mv cok_uzun_bir_isimli_bir_dosya  cok_uzun_isimli_ama_yanlis_dosya

iken Ctrl W basılırsa en son ifade silinir.Sonuç;

mv cok_uzun_bir_isimli_bir_dosya

Ctrl a ile komut satırında en başa gidilebilirken, Ctrl e kombinasyonu ile ise satırın sonuna gidilebilir.

Ctrl r geçmişteki komutlar arasında arama yapmak için kullanılmaktadır. Ctrl r tuşlarına bastıktan sonra istenen kelime yazılır ve karşımıza en son uyuşan komut getirilir. Eğer istediğimiz bu değilse diğerlerine bakmak için Ctrl r'ye tekrar basarak geriye doğru gidilebilir.   

0 yorum:

Yorum Gönder