Genel olarak bilgisayar ve ağ güvenliği ile ilgili ama ilgisiz konularda da bir şeyler karalanabilen kişisel bir blog

1 Nisan 2014 Salı

Gmail'de Çoklu Gelen Kutusu Kullanımı


Gmail'in nasıl bir nimet olduğu onu tanıdıkça daha iyi anlaşılıyor. İş hayatında gelen onlarca, yüzlerce maili yönetmek, önemlileri, cevap bekleyenleri kategorize etmek işleri gerçekten kolaylaştırıyor. Burada yapılacak işlem, maili bilindik yıldız ile işaretleme olayını bir kaç adım ileri taşımak ve bir çok kategoriye ayırdığımız mailleri tek bir sayfada görüntülemek.Klasik Gmail sayfası böyle;


Yapılandırmak için sağ taraftaki "dişli"ye ve Ayarlar'a tıklanır.


Ayarlar bölümüne girdikten sonra Labs sekmesine geçilir ve "Birden Fazla Gelen Kutusu" etkinleştirilir. (Gmail İngilizce ise Multiple Inboxes diye geçiyor. Bütün işlemler Türkçe'de yapılsada İngilizceside kolaylıkla bulunabilir.)


Not: Eğer Gmailde sohbet(Hangouts) kısmı sağda ise ilgili eklentiyi devre dışı bırakmak gerekiyor.

Sonra Gelen Kutusu sekmesine geçilir ve aşağıdaki gibi ayarlanır. Gelen kutusu türünün Varsayılan(Default) olarak işaretlenmesi önemli. Aşağıdaki kategorilerdende sadece Birincil işaretli olmalı.
Değişiklikleri kaydettikten sonra Genel(General) sekmesine geçilir ve Yıldızlar(Stars) altında bulunan çeşitli simgelerden kullanmak istediklerimizi tut sürükle ile Kullanılan kısmına taşıyoruz. Üzerine geldiğimizde bize simgenin isminide çıkartıyor. Bu bilgi birazdan lazım olacak. Örnek olarak vermek gerekirse

  • Yeşil tik simgesi: green-check
  • Kırmızı ünlem: red-bang
  • Sarı ünlem: yellow-bang
  • Mavi bilgi işareti: blue-info 

gibi.

Şimdi filtreleme işlemine geçiyoruz. Bunun için Birden fazla gelen kutusu(Multiple inboxes) sekmesine geçip bazı filtreleme işlemleri yapmamız lazım. İlk bölme için Cevaplandı ismini ve green-check simgesini seçtim. Yazdığım filtre:

has:green-check

Diyelim ki yapılacaklar diye bir bölüm oluşturmak istediniz ve önem seviyesine göre de sarı ve kırmızı ünlem simgeleri kullanacaksınız. Bunun için OR(veya) mantıksal bağlacı kullanabilirsiniz. Filtre:

has:red-bang OR has: has:yellow-bang

şeklinde olabilir. Anlaşılacağı üzere filtre has:simge_ismi şeklindedir. Simge dışında eğer hali hazırda kullandığınız etiketleriniz var ve bunları aynı pencerede görüntülemek istiyorsanız is:etiket_adı şeklinde bir filtre oluşturabilirsiniz. Diyelim ki Security Alert diye bir etiket olsun.

is: Security Alert

filtresi kullanılabilir. Son olarak aşağıdaki Ek panel konumunu "Gelen kutusunun sağ tarafında" olarak seçiyoruz.Şimdi gelen kutumuza geri dönelim ve mailleri istediğimiz simgelerle kategorilere ayıralım. Ekran görüntüsünden de görülebileceği gibi mail kutusunun sağ tarafında Cevaplandı ve Yapılacaklar diye iki bölüm var ancak henüz boş. Aşağıdaki gibi mail başındaki boş yıldız simgesi üzerine tıkladığımızda, biraz önce kullanmak için tut sürükle yaptığımız simgelerin sırayla geldiği görülecektir. İstediğimiz mailleri işaretliyoruz ve yukarıdaki Arşivle(Archive) düğmesine basıyoruz. 
Not: Normalde Gmail'deki bu arşivle özelliği maili silmez sadece göz önünden kaldırır. Yani arama kısmından aratılarak yine ulaşılabilir. Biz burada oluşturduğumuz filtrelerle onları görünür kılıyoruz.Arşivle butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi mailleri simgelerine göre ayırdı ve ilgili bölümler altına attı. Önemli bölümünde ise Security Alert ile etiketlenmiş mailler gözüküyor.
Bölüme sığmayan mailleri Tümünü görüntüle diyerek görüntüleyebiliriz. Ayrıca simgeyi kaldırmak istersekte eklediğimiz gibi yine simge üzerine tıklayarak boş yıldız haline getiririz. Sayfa yenilendiğinde mailin ilgili bölümden çıkarıldığı görülecektir. Bu arşivleme işlemi olduğu için mail silinmeyecektir. Silme işlemi için etiketi kaldırıp Sil demek yeterlidir.

0 yorum:

Yorum Gönder