Genel olarak bilgisayar ve ağ güvenliği ile ilgili ama ilgisiz konularda da bir şeyler karalanabilen kişisel bir blog

22 Mart 2014 Cumartesi

Mac OS Finder'da Dizin İçinden Terminal Açmak

Mac kullanmaya başladıktan sonra özellikle Ubuntu Nautilus'daki "Open in terminal" özelliğini Mac'te çok arar olmuştum. Bununla ilgili araştırma yaparken hali hazırda bu özelliğin Mac'te olduğunu gördüm ancak işi oldukça basitleştiren cdto diye bir aracada rastladım. Önce Mac'te bu iş nasıl olur ona bakalım.


I. Mac içinden;

System Preferences --> Keyboard --> Shortcuts --> Services altında New Terminal at Folder ve New Termianal Tab at Folder seçenekleri aktif hale getirilir.


Kullanmak için ise ekran görüntüsündeki gibi örneğin Snagit klasörüne sağ tıklayıp Services --> New Terminal at Folder seçilebilir.II. cdto ile;

cdto aracı ise link aracılığıyla indirilip çıkartılır. Sonra nerede kullanılmak isteniyorsa o klasör altındaki "cd to.app", Applications klasörü(Command + Shift + a) altına kopyalanır. Ben terminal klasörü altındakini kopyaladım. Eğer iterm gibi bir terminal kullanılıyorsa iterm dizini altındaki app dosyası kopyalanabilir.


Applications klasörüne geçilip cd to.app bulunur ve Command + Alt tuşlarına basarken aşağıda ekran görüntüsündeki gibi toolbar kısmına sürüklenir.Artık bulunulan dizinde ikona tıklandığında direk terminal o dizin altında açılacaktır.
0 yorum:

Yorum Gönder